שאלות ותשובות

תכנית ח/619 הינה תוכנית ההתחדשות הכולל​ת לעיר חולון, נולדה מתוך רצון לייצר את "דור ב'" של תכניות ההתחדשות העירונית. זוהי תוכנית פורצת דרך וחדשנית שמטרתה לשמור על איכות החיים העירונית לצד הגידול באוכלוסייה וכן לחזק ולהרחיב את המרחב הציבורי. התוכנית נוסדה מכוח סעיף 23 של תמ"א 38 וה"כלים" שעומדים ברשותה הם כלי תכנון מגרשיים. סוגי ההתחדשות האפשריים במסגרת תכנית ח/619: פינוי בינוי/ הריסה ובנייה/ חיזוק ועיבוי.

יש לפעול עפ"י חמשת השלבים המומלצים על ידי המינהלת להתחדשות עירונית.

  1. למידה ובדיקה ראשונית
  2. התארגנות בעלי הנכסים ובחירת נציגות
  3. בחירת עו"ד מלווה
  4. בחירת מפקח
  5. בחירת יזם/קבלן

פירוט אודות השלבים ניתן למצוא באתר המינהלת תחת הקטגוריה>>חמשת השלבים.

תב"ע = תכנית בניין עיר. מדובר על תכנית מפורטת בעלת תוקף חוקי שנועד להסדיר את השימוש בקרקע. על מנת לקדם תכניות מסוג פינוי בינוי נדרש ראשית לקדם תכנית בניין עיר (תב"ע)  ורק לאחר מכן היתר בניה.

מנהלת תחום חברה וקהילה רחבי העיר, זהבה לווטה: 03-7283845 | 0522464006

מנהלת תחום חברה וקהילה לשכונת ג'סי כהן ותל גיבורים, עומר פורת: 03-6785999 | 050-8908500

קבלת קהל רחבי העיר ושכונת תל גיבורים: ימי שלישי בין השעות 16:00-18:00, במרכז הקהילתי קליין, ברחוב פילדלפיה 16.

קבלת קהל ייעודית לתושבי שכונת ג'סי כהן: ימי שני, 16:00 – 18:00 במרכז הקהילתי לזרוס, רחוב הסנהדרין 27.

יש להגיש בקשה לתיק מידע באמצעות אדריכל/מהנדס/הנדסאי רשוי. ההליך יבוצע מול אגף רישוי/מחלקת הממ"ש של עיריית חולון. פרטי התקשרות ניתן למצוא כאן.

פרויקטים בהתחדשות עירונית משולמים ע"י היזם. בעלי הנכסים אינם משתתפים בהוצאות עבור הפרויקט. כל ההוצאות והמיסים חלים אך ורק על היזם/קבלן. עם זאת, יכולות להיות  הוצאות אישיות אשר אינן חלות על היזם (כגון: ארנונה, מים, ספקים שונים, מיסוי אישי וכד') יש לבחון את הנושא לעומק טרם חתימת ההסכם, באמצעות עו"ד המלווה את בעלי הנכסים.

כידוע תחזוקה של מבנה חדש גבוהה יותר מבניין ישן בשל עלויות התחזוקה של המערכות השונות הפועלות בבניין החדש כדוגמת מעלית. השימוש בשירותים של חברת אחזקה או חברת ניהול תלוי בסוג הפרויקט, הנחיות גורמי התכנון וכו'. בפרויקטים כיום מתחייב היזם להקמה של קרן תחזוקה/ קרן הונית אשר תממן את הפרש העלויות לתחזוקת המבנה החדש. מומלץ לוודא מול עו"ד המלווה כי קיים סעיף בגין עלויות התחזוקה והמימון (קרן תחזוקה) בחוזה מול היזם.

גודל הדירה החדשה נקבע בהסכם מול היזם עמו חתמתם בהתאם לתמורות שהובטחו על ידו. יחד עם זאת, מומלץ לוודא כי התמורות שהובטחו תואמות את מדיניות התכנון המוגדרת ע"י העיריה.

ההמלצה בראש ובראשונה לנסות ולדבר עם אותו דייר המסרב לחתום. נסו להבין מדוע הוא לא מוכן לקחת חלק בתהליך קידום הפרויקט. ישנם מקרים בהם סירוב של דייר לחתום על הסכם מוגדר כסירוב סביר. לא מעט פעמים ניתן לפתור את הסירוב באמצעות שיח והבנת הצרכים של אותו דייר ובכך להימנע מהליך מורכב וממושך. במידה ומדובר בסירוב שאינו סביר ניתן להיעזר בכלים משפטיים על פי חוק, באמצעות עו"ד מלווה ופניה לערכאות משפטיות.

המינהלת מעניקה סדרת הרצאות ללא עלות לתושבי העיר. ההרצאות מועברות בזום. ניתן לצפות בהקלטות עבר באתר המינהלת להתחדשות עירונית חולון, תחת:  שירות לתושב >> הרצאות לתושב

ניתן לשלוח את פרטיכם (שם, כתובות, טלפון נייד, מייל) למנהלת תחום חברה וקהילה בטלפון: 052-2464006 כדי שנוכל לצרף אתכם לרשימת התפוצה.

עיריית חולון בשיתוף עם המינהלת להתחדשות עירונית תפרסם תכנית מדיניות ייעודית לשכונת אגרובנק-סוקולוב אשר תגדיר את אפשרויות ההתחדשות בשכונה וכן תיתן הנחיות תכנוניות ליזמים הפועלים בשטח. התכנית עתידה להתפרסם בחודשים הקרובים.

תכנית המדיניות לשכונת ג'סי כהן אושרה בוועדת על ידי וועדת המשנה לתכנון ובנייה ביום 18.04.23 ומאפשרת קידום תכנון עפ"י שלושה מסלולים:

מסלול אדום – המאפשר התחדשות עירונית באמצעות הגשת תכנית מפורטת לפינוי בינוי

מסלול ירוק – המאפשר התחדשות עירונית על בסיס תכנית ח/619

מסלול צהוב – המאפשר בחינה של האפשרות להתחדשות עירונית בשני אופנים: הגשת תכנית מפורטת לפינוי בינוי או התחדשות בניינית עפ"י תכנית ח/619.

***ט.ל.ח
מובהר כי האמור במסמך זה לעיל אינו מהווה כתחליף לקבלת יעוץ משפטי והוא מובא כמידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במסמך זה הינה על אחריות הקורא בלבד. מובהר כי כל האמור במסמך זה בכל נושא התכנון כפוף לסמכות ולשיקול הדעת של גורמי התכנון המוסמכים.